Prireditve ob slovenskem kulturnem prazniku
Glasbena šola Radovljica, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, območna izpostava Radovljica in Občina Radovljica vabijo na občinsko proslavo slovenskega kulturnega praznika, ki bo obenem 4. koncert abonmaja Glasbene šole Radovljica. Koncert bo v soboto, 5. februarja 2011, ob 18. uri v Baročni dvorani Radovljiške graščine. V kulturnem programu bosta nastopila Učiteljski pevski zbor Emil Adamič in recitator Pavle Ravnohrib.
Učiteljski pevski zbor Slovenije »Emil Adamič« s svojim delovanjem od leta 1925 sledi dvema temeljnima ciljema: poustvarjati kvalitetno zborovsko literaturo slovenskih in tujih skladateljev ter izobraževati pevce in pevke v uspešne zborovodje, ki lahko razvijajo zborovsko kulturo v svojem okolju. Člani zbora v večini opravljajo pedagoški poklic in prihajajo iz skoraj vseh slovenskih regij. Od novembra 2009 zbor deluje pod strokovnim vodstvom zborovodkinje Špele Vrtačnik in v skladu s tradicijo in vizijo za prihodnost nadaljuje svoje poslanstvo. Kulturno društvo Kropa v sodelovanju z Glasbeno šolo Radovljica ob kulturnem prazniku organizira koncert Strune milo se glasite, ki bo v petek, 4. februarja 2011, ob 17. uri v Kulturnem domu v Kropa. Nastopili bodo:
Godalni orkester GŠ Radovljica, MePZ Kofeterum Dobrava, Koledniški kvintet in Moški zbor Kropa.
Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska pripravlja 9. pohod spomina in prijateljstva iz Radovljice v Vrbo v torek, 8. februarja 2011:
- ob 7.30: začetek pohoda izpred Srednje gostinske in turistične šole v Radovljici,
- ob 10.30: slovesnost pri Prešernovem spomeniku na Bledu,
- ob 13.00: osrednja slovesnost v Vrbi,
- ob 14.00: organiziran odhod z avtobusom v Radovljici.
V soboto, 5. februarja, bo v domu kulture v Podnartu ob 19. uri kulturni večer, posvečen Francetu Prešernu in domačemu pesniku, pisatelju in prevajalcu Jožu Vovku s Češnjice ob 100-letnici njegovega rojstva. Nastopili bodo učenci ovsiške in lipniške šole, obiskovalci pa bodo slišali tudi zgodbo o prezgodaj umrlem Vovku. Nastopil bo tudi Moški pevski zbor Podnart, ki bo izvedel dve praizvedbi na besedili Joža Vovka.
Krajevna skupnost Brezje in kulturno društvo Brezje v počastitev kulturnega praznika pripravljata slavnostno akademijo, ki bo v soboto ob 19. uri v domu krajanov na Brezjah.
Turizem Radovljica vabi na koncert Najlepše slovenske narodne pesmi, ki bo v ponedeljek, 7. februarja, ob 20. uri v Baročni dvorani Radovljiške graščine. Nastopili bodo: Ivan Andres Arnšek (bariton), Niko Kreigher (harmonika), Tomaž Plahutnik (citre). Vstopnice bodo na voljo uro pred koncertom v preddverju graščine.
Poklon Antonu Dermoti na Dunaju Na predvečer slovenskega kulturnega praznika bo na Dunaju koncert Poklon Antonu Dermoti (7. februarja ob 18.30 uri, Anton-Dermota-Saal, Konservatorium Wien). Koncert sodi v nadaljevanje mednarodnega vokalnega ciklusa Mojstri pevci – Kropa, ki ga vodi Ustanova PKD Slovenija. Sodelovali bodo mladi slovenski vokalni solisti: Irma Mihelič in Nina Fras (sopran), Martin Sušnik (tenor), Matija Cergolj (bariton) in Peter Martinčič (bas). Predstavili se bodo s programom slovenskih samospevov. Spremljala jih bo pianistka Jelena Boljubaš. Slovenskim pevcem se bodo pridružili tudi solopevci - študentje dunajskega Konservatorija: Martin Mairinger (tenor), Melanie Henley Heyn (sopran) ter duet Juri Hasegawa in Miki Sasakawa (obe sopran), vsi ob spremljavi pianistke Penelope Cashman. Pokrovitelj dogodka je slovenski veleposlanik na Dunaju Aleksander Geržina, soorganizator in gostitelj pa Konservatorium Wien.
Prireditve v Muzejih radovljiške občine ob Slovenskem kulturnem prazniku Petek, 4. februarja 2011, ob 18. uri v Galeriji Šivčeva hiša otvoritev razstave akademskega slikarja Klavdija Tutte. Petek, 4. februarja 2011, ob 18. uri, predstavitev razstave o Blažu Kumerdeju na podelitvi priznanj Blaža Kumerdeja v blejski knjižnici. Torek, 8. februarja 2011, od 10. do 15. ure prost vstop v Čebelarski, Mestni in Kovaški muzej. Od 10. do 12. in od 16. do 18. ure prost vstop v Šivčevo hišo. Torek, 8. februarja 2011, ob 16. uri v Kovaškem muzeju v Kropi predstavitev 10., jubilejne številke Vigenjca, Glasila Kovaškega muzeja Kropa, Spomeniško-varstvena obnova Krope. Petek, 11. februarja 2011, ob 17. uri v Šivčevi hiši delavnica Notranja oprema in barve.
Projekt poteka v sodelovanju Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije ter Muzejev radovljiške občine. Delavnico bodo vodili arhitekti Petra Bole ter Barbara in Igor Šubic. Petek, 11. februarja 2011, ob 19. uri v Šivčevi hiši predstavitev knjige Pozdrav z Gorenjske. V monografiji je v devetih strokovnih člankih obdelana zbirka starih razglednic, ki jih hrani Gorenjski muzej. Objavljeno je 440 razglednic, ki dokumentirajo gorenjski prostor.