37. Festival Radovljica 2019
Na 37. Festivalu Radovljica 2019 se bo med 10. in 25. avgustom zvrstilo deset koncertov. Festival je znan po poudarku na starejši glasbi, a že vrsto let vključuje v svoje sporede tudi redko izvajano glasbo 19. in 20. stoletja, pogosto na ustreznih zgodovinskih glasbilih.
Na koncertih bo nastopilo 49 umetnikov iz šestnajstih držav, med njimi so svetovno znani ansambli in solisti. Več sporedov in sestavov je nastalo posebej za festival, trije sporedi bodo posvečeni slovenski glasbeni dediščini od 16. do 18. stoletja.
Spored festivala trinajsto leto zapored oblikuje umetniški vodja festivala Domen Marinčič. Organizator je Društvo ljubiteljev stare glasbe Radovljica s predsednico Marijo Kolar. V sklopu festivala bo potekal tudi tečaj za kljunasto flavto z Matejo Bajt. Na vse koncerte vozi brezplačen avtobus iz Ljubljane in Kranja.
Program festival so predstavili 6. junija na novinarski konferenci v prostorih Občine Radovljica, ko sta župan Ciril Globočnik in predsednica društva Marija Kolar tudi podpisala pogodbo o sofinanciranju festivala s sredstvi občinskega proračuna.
1. KONCERT
Sobota, 10. avgusta 2019, ob 20.00, Radovljiška graščina
Koncerti Antonia Vivaldija in sodobnikov
Dan Laurin, kljunasta flavta
Aureliusz Goliński, violina
Ana Vasić, violina
Zsuzsanna Czentnár, viola
Domen Marinčič, violončelo
Anna Paradiso, čembalo
Spored: Antonio Vivaldi, Georg Philipp Telemann, Arcangelo Corelli, Jožef Kastelic
Veliko baročne glasbe za kljunasto flavto je nastalo za ljubiteljske glasbenike, v Italiji pa je bilo drugače. V beneški sirotičnici, kjer je bil zaposlen Vivaldi, je poučevala vrsta zanimivih pihalcev, in Vivaldi je veliko komponiral tudi za razne nemške virtuoze. Dan Laurin je že tri desetletja tesno povezan z njegovimi koncerti za kljunasto flavto. Na sporedu bosta tudi čembalski koncert v italijanskem slogu, ki ga pripisujejo Jožefu Kastelicu iz Šoštanja in ki se je ohranil na Ptuju, in trio Arcangela Corellija iz rokopisa v Ljubljani.
2. KONCERT
Nedelja, 11. avgusta 2019, ob 20.00, Radovljiška graščina
Josquin Desprez: moteti in šansone za glas in lutnjo
Ansambel Dulces Exuviae
Romain Bockler, bariton
Bor Zuljan, renesančna lutnja
Spored: Josquin Desprez
Vsestranski florentinski učenjak Cosimo Bartoli je Josquinovo vlogo v glasbi primerjal z vlogo, ki je v arhitekturi, slikarstvu in kiparstvu pripadala Michelangelu. Sodil je, da sta odprla oči tistim, ki uživajo v teh umetnostih, in vsem, ki bodo v njih uživali v prihodnosti. Romain Bockler in Bor Zuljan izvajata Josquinovo polifonijo v lastnih priredbah za glas in lutnjo, obogateno z ekspresivnimi okraski in diminucijami.
3. KONCERT
Torek, 13. avgusta 2019, ob 20.00, Radovljiška graščina
Isaac Posch: moteti iz zbirke Harmonia concertans
Ansambel musica cubicularis
Theresa Dlouhy, sopran
Clara Brunet Vila, sopran
Tanja Vogrin, sopran
Matthew Baker, bas
Tomaž Sevšek, orgelski pozitiv
Domen Marinčič, čembalo, viola da gamba
Spored: Iaac Posch, Jacobus Handl - Gallus, Georg Prenner, Lodovico Viadana
Poscheva zbirka motetov za razne zasedbe pevskih solistov in basso continuo Harmonia concertans sodi med najzanimivejša dela starejše slovenske glasbene dediščine. Posch je zadnja leta preživel na Kranjskem. Po ansambelskih plesih za koroške in kranjske plemiče, s katerimi smo sklenili lanski festival, je za tisk pripravil tudi motete, a jih je leta 1623 izdala njegova vdova.
4. KONCERT
Petek, 16. avgusta 2019, ob 20.00, Radovljiška graščina
Franz Schubert: klavirski trio in sonata za arpeggione
Cecilia Bernardini, violina
Aleksander Rudin, violončelo, arpeggione
Aapo Häkkinen, zgodovinski klavir
Spored: Franz Schubert
Izvedbe Schubertove glasbe na zgodovinskih glasbilih so redno na sporedu festivala. Njegov mojstrski Klavirski trio v Es-duru je nastal leta 1827 in je bil ena redkih poznih skladb, ki jih je slišal pred smrtjo pri enaintridesetih. Slavni ruski violončelist Aleksander Rudin igra tudi arpeggione, redko godalo, ki ga je izumil dunajski goslar Stauffer in za katerega je Schubert napisal svojo priljubljeno sonato.
5. KONCERT
Sobota, 17. avgusta 2019, ob 20.00, cerkev sv. Petra, Radovljica
Dvozborske večernice iz Gornjega Grada
Ansambel Cantica Symphonia
Giuseppe Maletto, glasbeno vodstvo
Laura Fabris, Elena Bertuzzi, sopran
Elena Carzaniga, Annalisa Mazzoni, alt
Giuseppe Maletto, Raffaele Giordani, Massimo Altieri, Massimo Lombardi, tenor
Matteo Bellotto, Guglielmo Buonsanti, bas
Lorenzo Feder, orgle
Spored: Giulio Belli, Bartolomeo Spontone, Andrea Feliciani, Francesco Stivori, Tiburzio Massaino, Giovanni Croce, Andrea Gabrieli
Tretje leto zapored bo na festivalu zazvenela glasba iz kornih knjig ljubljanskega knezoškofa Tomaža Hrena, ki so jih nekoč hranili v Gornjem Gradu. Po polifoniji frankoflamskih skladateljev prinaša novi spored dvozborske psalme italijanskih skladateljev s konca 16. stoletja. Veliko se jih je ohranilo le pri nas in slišali jih bomo prvič po več stoletjih.
6. KONCERT
Nedelja, 18. avgusta 2019, ob 20.00, cerkev Marijinega oznanjenja, Velesovo (Adergas)
Orgelska improvizacija v Bachovem slogu
Rudolf Lutz, orgle
Spored: orgelska improvizacija
Kandidati za službo organista so morali nekoč improvizirati preludije, fuge, orgelske trie in razne koralne obdelave. Bach je veljal za izjemnega improvizatorja in njegov sin Wilhelm Friedemann je trdil, da so bile njegove improvizacije še bolj slovesne, dostojanstvene in sublimne kakor zapisane skladbe. Legendarni mojster improvizacije Rudolf Lutz oživlja to prakso na posebno prepričljiv in komunikativen način.
7. KONCERT
Torek, 20. avgusta 2019, ob 20.00, Radovljiška graščina
Johann Sebastian Bach: Goldbergove variacije
Pierre Hantaï, čembalo
Spored: Johann Sebastian Bach
Po štirih Bachovih zbirkah, ki so zazvenele na festivalu v zadnjih letih, so letos na vrsti slavne Goldbergove variacije, ki jih je Bach objavil kot četrti del cikla Clavier-Übung. Njegov prvi biograf Forkel je trdil, da so nastale na pobudo ruskega veleposlanika: ta da si je zaželel skladb nežnega in živahnejšega značaja, ki bi ga razveseljevale med nespečnostjo. Pierre Hantaï jih izvaja že vse od začetka svoje izjemne kariere.
8. KONCERT
Četrtek, 22. avgusta 2019, ob 20.00, Radovljiška graščina
Tradicionalna glasba iz Zahodne Hercegovine
Jure Miloš, glas, gusle, diple, svirala, lijerica
Lidija Bošković, Anja Zelenika, Andrea Kožul, glasovi
Mladi guslar Jure Miloš predstavlja s hercegovskimi pevkami tradicijo Hrvatov zahodne Hercegovine z arhaično-tradicionalnimi napevi, kot so ganga, brojkavica, sopračko pivanje, putničko pivanje, pivanje na bas in bećarac, in z glasbili, kot so gusle, diple, svirala in lijerica. Z glasbo slikajo zgodovino hrvaškega naroda od njegove naselitve na območju današnjih držav Bosne in Hercegovine in Hrvaške.
9. KONCERT
Sobota, 24. avgusta 2019, ob 20.00, cerkev sv. Petra, Radovljica
Bizantinski koral romunske pravoslavne cerkve
Vokalni ansambel Byzantion
Adrian Sîrbu, glas, glasbeno vodstvo
Dorin Ionescu, Marius-Ion Zavate, Dragoş-Gabriel Chelariu, Iulian-Vlad Zaltariov, Ioan Dulgheriu, Constantin Nichifor Hrestic, Sebastian Socol, Ionu? Copăcel, Paul-Vlăduţ Lungu, glasovi
Tradicija bizantinskega korala izvira iz svetih himnografov pravoslavne cerkve. Njegova navidezna preprostost zakriva kompleksnost lestvic in modusov, ritmov in melodičnih obrazcev, etosa in yphosa (sloga). Vokalni ansambel Byzantion nam pričara atmosfero velikonočne liturgije s spevi, kakršne so stoletja peli tako v Bizancu kakor v slavnih romunskih samostanih v Moldaviji.
10. KONCERT
Nedelja, 25. avgusta 2019, ob 20.00, Radovljiška graščina
Odmevi Benetk – glasba za trobila iz mesta na vodi
The English Cornett & Sackbut Ensemble
Gawain Glenton, cink
Conor Hastings, cink
Emily White, pozavna
Tom Lees, pozavna
Adrian France, pozavna
Silas Wollston, orgelski pozitiv
Spored: Claudio Merulo, Dario Castello, Giovanni Gabrieli, Adrian Willaert, Lodovico Agostini, Giovanni Rovetta, Ottavio Bargnani, Annibale Gregori
Benetke so tesno povezane z zvokom trobil, saj so v njihovi zlati dobi tam delovali nekateri izmed najboljših cinkistov in pozavnistov vseh časov. Nastopali so na prostem in v palačah, sodelovali pri bogoslužju in spremljali praznične procesije. Obe glasbili, cink in pozavno, so cenili zaradi njune podobnosti s človeškim glasom, cink pa so primerjali tudi s sončnim žarkom, ki posije skozi mrak.
VSTOPNICE:
Turistično informacijski center Radovljica
Linhartov trg 9, SI-4240 Radovljica
T +386 (0)4 531 51 12
Blagajna Festivala Ljubljana v Križankah in vsa Eventimova prodajna mesta (Petrol, OMV, Pošta Slovenije, trafike 3DVA in kioski Delo prodaja)
VSTOPNICE NA SPLETU: www.eventim.si
Vstopnice so uro pred vsakim koncertom naprodaj tudi na prizorišču.
CENE VSTOPNIC:
18 EUR, 14* EUR
Abonma za pet koncertov: 65 EUR
* Študenti, upokojenci, skupine in družine z vsaj štirimi člani
BREZPLAČNI FESTIVALSKI AVTOBUS V RADOVLJICO IN VELESOVO:
Ljubljana, postajališče nasproti uršulinske cerkve, ob 18.30,
Kranj, nasproti hotela Creina, ob 19.00,
vrnitev po koncertu.
Brezplačni avtobus na koncert v Velesovem z avtobusne postaje Radovljica ob 18.45.