Ob 80. obletnici osvoboditve jetnikov iz begunjskih zaporov slovesnost na obnovljenem grobišče talcev
Občina Radovljica je v letih 2024 in 2025 celovito obnovila kompleks grobišča talcev v Begunjah, ki je bilo močno poškodovano v vodni ujmi avgusta 2023. Vsa izvedena dela v skupni vrednosti 427 tisoč evrov financira Ministrstvo za obrambo.
Grobišče 457 talcev in 18 borcev druge svetovne vojne je bilo v parku gradu Katzenstein urejeno leta 1953 po načrtih arhitekta Edvarda Ravnikarja in z umetniškimi skulpturami akademskega kiparja Borisa Kalina. Prvo obsežnejšo revitalizacijo vegetacije spominskega kompleksa je leta 1982 opravil Arboretum Volčji potok, kamnosek Leopold Šajn pa je pred dvema desetletjema poglobil in obnovil napise na nagrobnikih.
Konservatorski načrt in popis del za sedanjo obnovo grobišča je pripravil Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Restavratorski center. Konservatorsko restavratorska in gradbena dela je izvedlo Kamnoseštvo Šajn, Grega Šajn s. p. Obsegala so restavriranje obstoječih kamnitih elementov, vzpostavitev nove infrastrukture ter gradbene posege. Hortikulturno ureditev grobišča z zasaditvami ter ureditvijo okolice pa je izvedel Vrtnar Jan, Jan Bizjak s. p.
Ob 80. obletnici osvoboditve talcev iz begunjskih zaporov so v Begunjah včeraj, 4. maja 2025, pripravili slovesnost ob zaključku obnove grobišča talcev in odprli novo razstavo v Muzeju talcev. Žrtvam fašizma in nacizma so se poklonili slavnostni govornik minister za obrambo mag. Borut Sajovic, župan Občine Radovljica Ciril Globočnik, predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Marijan Križman in drugi predstavniki borčevskih in veteranskih organizacij. Po besedah ministra za obrambo obnova grobišča pomeni, da nam je mar, da se vse hudo, kar se je zgodilo v teh krajih, ne ponovi.
V begunjskih zaporih je bilo med drugo svetovno vojno zaprtih 11.477 zapornikov, večinoma pripadnikov gorenjskega odporniškega gibanja. Usmrtili so jih 849. 4. maj, dan, ko je Kokrški odred leta 1945 zavzel begunjske zapore in osvobodil 632 jetnikov, je tudi praznik Krajevne skupnosti Begunje.
Slovesnosti so prisostvovali častna četa Slovenske vojske in praporščaki veteranskih organizacij. V kulturnem sporedu so nastopili recitatorja Suzana Adžić in Peter Kolman, operni solist Tomaž Štular, harmonikar Gašper Primožič in Orkester Slovenske vojske.
Sledila je predstavitev nove stalne razstave »V spomin na trpljenje ... Ko vojna vzame vse, a spomin ostane« v Muzeju talcev, odprtem leta 1960 v prostoru nekdanjega gestapovskega zapora v gradu Katzenstein. Muzeji radovljiške občine so razstavo pripravili v sodelovanju z Muzejem novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Gorenjskim muzejem Kranj in Gornjesavskim muzejem Jesenice. V prostorih muzeja so bile obnovljene tudi elektroinštalacije, oprema recepcije in informacijske table pred muzejem. Projekt so podprli Občina Radovljica, Ministrstvo za kulturo, Zavod za varstvo kulturne dediščine in Zveza borcev za vrednote NOB Radovljica.